Гіперіон – хто це, що це.

Давайте окунемось в історії і міфи. Греція у їхній міфології багато богів, але все починаться з ТИТАНІВ.

Титани хто вони?

Титанами називють більшість нащадків Урана (неба) і Геї (землі). Деяких з них іменують також богами, більше того, Зевс та інший олімпійський пантеон - здебільшого їхні нащадки. Батько Зевса (а також Аїда, Посейдона, Деметри, Гери і Гестії) Крон - бог родючості, а згодом часу - теж титан. Титан Гіперіон став батьком Сонця (Геліоса), Місяця (Селени) і зорі (Еос). Власне, титани і є боги, попереднє порівняно з олімпійцями покоління.

Мабуть, буде розумно припустити, що вони попросту здатні змінювати свій розмір, а то й форму - як і боги-олімпійці, які частенько таке проробляли. Перетворитися в скелю, в річковий потік, в звіра чи в людини їм повинно бути цілком під силу.

В безлічі мов слова «титан», «титанічна» означають граничну ступінь як мощі, так і розміру. Згадаймо корабель «Титанік», 600-тонний самоскид «Терекс Титан» і так далі.

Уран був вельми і вельми плідний, потомство у них з Гєєй було немаленьке (і, між іншим, не всі - титани). Однак дітей своїх він велів Гее ховати в утробі (тобто в підземному світі - Тартарі), не випускаючи назовні, бо вони були, з його точки зору, «жахливі видом».

Геї такий стан справ набрид, і вона підбила молодшенького синочка, титана Крона, повалити батька і оскопити його. Що той і зробив, і плодючість Урана була така велика, що з його крапель крові народилася богиня Афродіта (а також месниці-Еринії і ... ще дехто).

 

Так почався століття титанів, і відомості про нього досить суперечливі. Хтось вважає, що то було століття варварства і дикості, а з олімпійцями прийшли просвіта та мудрість, хтось, навпаки, вважає титанів добродійною силою (приводячи в приклад того ж Прометея). Бажаючим ознайомитись з титанами з хорошого боку можна порекомендувати знамениту книгу Якова Голосовкера «Сказання про титанів» (в одному з найкращих романів Г. Л. Олді «Герой повинен бути один", чимало запозичено з цих «Сказань»).

Закінчилося правління титанів майже так само, як і почалося: Крон мав неприємну звичку ковтати своїх дітей, але його дружина Рея не послухалася і залишила на волі молодшого, Зевса. Що закінчилося для Крона вельми сумно, а проковтнуті брати і сестри разом з Зевсом склали основу нового пантеону (в який увійшли також їхні діти, Афродіта і дехто з титанів - наприклад, Феміда).

Титани, однак, так легко влада не віддали - і сталася десятирічна війна, тітаномахіі. Вирішальну роль у ній відіграли несподівані союзники богів, про яких мова піде нижче. Титани були знову скинуті в материнську утробу, Тартар, але не всі - приміром, Океан, Атлант, Феміда і багато інших залишилися в світі і продовжували правити або служити.

Однак відомо чимало історій про те, що скинуті на самій-то справі не скорилися, часто титани виявляються уособленням заколоту (як у хорошому, так і в поганому сенсі) і волелюбності і противагою сліпої покірності, Прометей і тут виявляється улюбленим прикладом. Деякі алхіміки використовували слово «титан» як синонім поняття «хаос». Але не варто забувати, що бунтівниками їх зробило протистояння з богами, до того вони не прагнули увергнути світ у безлад і безумство.

А в середньовічній Європі після багатьох століть християнства побутувала легенда, що один титанід (син титану) все ще править крихітним державою в гірській долині недалеко від нинішньої греко-албанської кордону.

Але ж всетаки хто такий титан Гіперіон.  На грецькому  Ὑπερίων-  що значить Дуже високий один із титанів, чоловік Тейї, батько Геліоса, Селени й Еос;  одне з імен Геліоса, яке часто зустрічається в «Одіссеї.  Гіперіон - "сяючий" бог, буквально "йде нагорі", тобто, по небу, і тому ототожнюється він з Геліосом - нерідко у Гомера, в елліністичної міфології - постійно; так, сини Геліоса іменуються Гіперіонідамі. За евгемерістіческому тлумачення, Гіперіоном звали людину  що першою заставила рухатись небесні світил, чому його і стали називати "батьком" їх.

За Гесіодом, титан, сонячний бог, батько зорі-Аврори, Сонця і Місяця (Еос, Геліоса і Селени). В "Одіссеї" (XII) Гіперіон ототожнюється з Геліосом: Геліос-Гіперіон тримає своїх священних корів на острові Трінакрія (можливо, це сучасна Сицилія).

Тож «Гіперіон» це сяючий титан можливо його можемо отожнювати с сонцем, а можливо навіть з чимось предйдучим з чого виникло сонце. Мабуть часте зрівняння «Гіперіона» і його сина «Геліоса» є їхна ототожнюваність, тобто схожість цих двох персонажів(можливо навіть зовня)

Гіперіон і наука.

Але давайте вернемось а що є в сучасному житті звязане з цією назвою. Гіперіон це такождвадцять третій за віддаленістю від планети супутник Сатурна. Відкритий 16 вересня1848 англійським астрономом Вільямом Ласселлем. Названий відкривачем якраз на честь грецького титана Гіперіона.

Дані про відкриття

Дата відкриття

16 вересня1848

Відкривач(і)

В.К. Бонд, Дж.Ф. Бонд, В. Лассаль

Планета

Сатурн

Номер

VII

Орбітальні характеристики

Велика піввісь

1 481 009 км

Перицентр

1 298 836 км

Апоцентр

1 663 182 км

Орбітальний період

21,27661 діб

Ексцентриситет орбіти

0,1230061

Нахил орбіти

0,43° до площини екватора планети

Фізичні характеристики

Діаметр

360×280×225 км

Маса

0,5584 ± 0,0068×1019 кг

Густина

0,5667 ± 0,1025 г/см³

Прискорення вільного падіння

~0,017 м/с²

Друга космічна швидкість

~0,022 км/с

Період обертання навколо своєї осі

 ? діб (хаотичний)

Альбедо

0,25

Атмосфера

відсутня

Інші позначення

Сатурн VII

З 2004 року Гіперіон досліджується за допомогою космічного апарата «Кассіні». 25 серпня 2011 року апарат наблизився до супутника на відстань 24 тис. км. За весь час роботи апарат, який буде на орбіті до 2017 року, зробив близько 230 тисяч фотознімків поверхні.

Зображення Гіперіона, отримане КА «Кассіні» 26 вересня 2005 року.

·        

Зображення Гіперіона, отримане КА «Кассіні» 28 червня 2006 року.

 

Также іменем титана була названа дуже цікава машина. Вона створює кремнієві пластини товщиною всього 20 мікрон, в той час як всі сучасні технології нарізають кристал на пластини товщиною 200 мкм. Можливість створення з такого ж обсягу кремнію більшої кількості фотоелементів означає значне скорочення капітальних витрат, яка вимірюється в доларах на ват. Hyperion допоможе знизити капітальні витрати на обладнання на 50% для типової вертикально-інтегрованої компанії, яка виробляє сонячні батареї на всіх етапах технологічного ланцюжка. За словами генерального директора Twin Creeks Technologies - Шива Сіварама, використання Hyperion на великому заводі, дасть річний обсяг виробництва більше 100 МВт, що призведе до скорочення вартості виробництва фотоячейок до 40 центів за ват.

Сонячні панелі, які ви можливо бачили  в багатьох фільмах на дахах складаються з ряду фотоелементів, які як раз і створюются нарізкою кристала на тонкі фотоячейки.

Twin Creeks Technologies є одним з багатьох стартапів на ринку, які шукають шляхи для зменшення використання кремнію для створення фотоелементів. В останні роки ціни на сонячні батареї швидко падають, але для того щоб зробити сонячні батареї більш економічно ефективними і конкурентноздатними з енергією, що виробляється на вугіллі та газі, потрібно ще багато працювати. Приміром, Міністерство енергетики США фінансує всі нові перспективні технології наступного покоління для того, щоб досягти до 2020 року вартості будівництва сонячної електростанції без державних субсидій в 1 долар за ват. На даний момент вартість будівництва геліостанцій в рази більше, власне кажучи дуже дорого, приміром на Україні можлива покупка перенесної сонячної батареї для мобільниї телефонів і ноутбуків, вартість такого невеликого виробу(розміром як ноутбук розкладений) від 400 до 600 доларів, а що казати за панель розміров в 1-2 м2.

Крім Twin Creeks Technologies над розробкою стартапів для створення тонких кремнієвих пластин працюють ще ряд великих фірм. Серед них такі як Technologies і Astrowatt. Astrowatt і Twin Creeks Technologies працюють над створенням тонких фотоелементів з монокристалічного кремнію, який має кристалічну структуру, що дозволяє зменшувати товщину елемента без шкоди для її продуктивності. Technologies йде іншим шляхом. Вони прагнуть зробити пластини з полікристалічного кремнію значно дешевше за рахунок усунення декількох етапів технологічного ланцюжка, так пластини полікристалічного кремнію при зменшенні їх товщини стають дуже ламкими.

У технологічному процесі Twin Creeks використовує товстий блок монокристалічного кремнію. Цей блок завантажується в Hyperion, де відбувається бомбардування блоку кремнію іонами водню на глибину 20 мікрон. Іони створюють шар бульбашок і коли пластину поміщають у піч, під впливом температури міхури розширюються і відокремлюють тонкий верхній шар кремнію від блоку. Інша частина блоку кремнію використовується по новому колу. Фізичні властивості водню з умовами, створеними в Hyperion, дозволяють іонам водню проникати в поверхню пластини без зміни властивостей і характеристик кристала.